Історичні відомості про ЖК Єлецький

Історичні відомості про ЖК Єлецький

У Чернігові поруч з Болдиними горами є така місцина як “Третяк”, відома, здебільшого, історикам. Тут жили заможні, успішні чернігівці з високим соціальним статусом. На цьому місці знайшли унікальну прикрасу домонгольського періоду - тринамистинну сережку київського типу. Нині вона в музеї. І ось тут невдовзі постане невисокий будинок (лише на 20 квартир), з ошатним фасадом, з якісної цегли та мальовничими терасами.

2020-

Археологи дослідили цю ділянку. За висновками Віталія Рижего, заступника начальника Лівобережної експедиції ІА НАН України, Чернігівський «Третяк» - це третій (звідси і назва, вірогідно) район за значимістю після Дитинця і Окольного града. Площа ділянки, яка досліджувалась, була відносно невеликих розмірів. При зачистці були виявлені житлові та господарські споруди різних епох, від Х до ХХ століть, майже тисяча років!

Але ця частина міста - одна з тих, які зазнали найбільших руйнувань під час наступу на місто німецько-нацистських загарбників у

1941

Тож, вцілілих з довоєнних часів капітальних будівель тут практично немає. Фундаменти житлових будинків кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. знаходились вздовж вулиці Кирпоноса та вулиці Єлецької.

Також тут були виявлені і рештки старовинного житла: залишки котловану будинку, який був поширений у ХІІ–ХІІІ ст. Це наземне житло з холодним підклітом (тобто льохом), розміри підкліту становили 4,2х4,1м, тобто споруда мала досить суттєві розміри. Значні розміри будівлі говорять про те, що це житло належало досить заможній людині. Були знайдені фрагменти кругового посуду другої половини ХІІ – початку ХІІІ ст., побутові речі: ножі, пірофілітові пряслиця, точильні бруски, фрагменти скляних браслетів, пряжка на ремінь з кольорового металу та унікальна золота прикраса – тринамистинна сережка київського типу.